Az érvényes építési engedély alapján felépített épületek, építmények használatbavételi engedélyt kapnak. Ehhez az eljáráshoz földhivatal által záradékolt épület feltüntetési vázrajzra van szükség.
A Földhivatal Műszaki Osztályára a vázrajzot - záradékolásra, és egyben az épület ingatlan-nyilvántartási térképről való törlésre - ennek az engedélynek a birtokában tudjuk leadni, valamint ingatlan-nyilvántartási kérelmet kell kitölteni, hogy a tulajdoni lapról is törlésre felkerüljön az építmény.
Gyakran előfordul, hogy az épület telken belüli elhelyezése, tájolása, a meglévő létesítményekhez való igazítása megköveteli az igen pontos kijelölést.
Napjainkban minden fontosabb beruházást azzal kell(ene) kezdeni, hogy korrekt mérésekkel olyan alaptérképet hozunk létre, amire a tervezők nyugodt szívvel készítheti a legbonyolultabb építményt is.
3 dolognak századnégyzetméterre, helység megnevezésre, közös helységekre, és albetétre egyezni kell ahhoz, hogy a földhivatal bejegyezze a társasházat: 1. alapító okirat, 2. építési/használatbavételi engedély, 3. alaprajz
Ha szomszédos telek mindenkori tulajdonosa egy másik telek használatára vonatkozó jogot szerez, azt szolgalmi jognak nevezzük. A szolgalmi jog vonatkozhat az egész telekre, vagy csak egy részére.
Sok esetben a jogi állapottól eltérő birtoklási viszony az ősök - felmenők - szóbeli megegyezésén alapul, amit a jelenlegi tulajdonosok már nem ismernek, vagy nem ismernek el.
A termőld művelési ágának megváltozását be kell jelenteni a földhivatalnak.
A települések területe a telkek funkciója szerint un. fekvésekre (belterület, külterület, zártkert) van osztva. A lakótelkeket tartalmazó részt belterületnek, a mezőgazdasági célt szolgáló területeket külterületnek nevezzük.
Gyakran előfordul, hogy nagyobb méretű telket célszerű több darabba osztani, vagy kisebbeket egy telekké összevonni, illetve telekcsoportot újraosztani, így hasznosítani a meglévő területet.
A digitális térkép - lehetőleg - a földhivataltól megvásárolt digitális ingatlan-nyilvántartási alaptérkép, valamint az ugyan ebben a vetületi rendszerben elkészített helyszíni mérés összedolgozásával jön létre.
A digitális terepmodell elkészítéséhez először helyszíni felmérés szükséges, melynek során a felmért pontok EOV rendszerben Balti magassággal, és centiméteres pontossággal kerülnek meghatározásra 3D-ban.